هر وقت که می خوام درباره هوشمندسازی و هوشمندی برای جمعی صحبت کنم، یاد ساعت های طاقت فرسای درس ریاضی میافتم و با تمام وجود سعی میکنم که مفاهیم پیچیده هوش مصنوعی (علم هوشمندسازی مثل الگوریتم ژنتیک) رو به شکلی ساده بیان کنم تا تمام کسانی که به استفاده از روش ها و ابزارهای هوشمند در تمام زمینه های علمی و کاری (مهندسی، پزشکی، علوم انسانی، هنر و حتی ورزش) علاقه مند هستند بتونن هوشمندتر از قبل با رقبای خودشون دست و پنجه نرم کنن.

تصور کنید که یک پزشک بتونه به سادگی تمام اطلاعات مراجعین خودش رو در یک کامپیوتر معمولی ذخیره و دسته بندی کنه. اونوقت برای هر بیمار با استفاده از تجربیات گذشته ای که در حافظه کامپیوترش ذخیره کرده، راه حل درمانی بهینه تری رو ارایه می کنه و بیمارانش سریعتر و آسونتر درمان میشن.

یا تصور کنید معلمی رو که بتونه با استفاده از ابزار هوشمندی مثل تخته وایت برد هوشمند که قابلیت ارتباط با کامپیوتر رو داره، روش تدریس خودش رو متحول کنه و مطالب رو به شکل ماندگارتری به دانش آموزانش ارایه کنه.

یا حتی موسیقیدانی که با استفاده از ابزار هوشمند می تونه موسیقی های دلنوازتری رو بسازه و روح مردم رو شاد کنه.

همه اینها به لطف ابزار و روش های هوشمند امکانپذیره و ما با دونستن قابلیت های هوشمندسازی، می تونیم انتظاراتمون از این ابزار رو به واقعیت برسونیم.

الگوریتم ژنتیک

یکی از روش هایی که برای حل مسایل پیچیده به روشی بسیار ساده در هوشمندسازی استفاده میشه، الگوریتم ژنتیک هست. که با الگو گرفتن از ترکیب ژنتیک انسان ها، تونسته با روشی آسان مسایل پیچیده رو حل کنه.

وقتی که یک زوج، بچه دار میشن، بچه اونها با درصدی از ترکیب شبیه به پدر و مادر ، خواهر و بردار ، عمو ، دایی و … میشه. پزشک ها کشف کردن که این شباهت حاصل ترکیب خصوصیات پدر و مادر (و سایر اقوام نزدیک) از طریق ترکیب ژن های مخصوص هر کدوم از اونهاست.

هوشمندسازی , هوشمند , نرم افزار , سازمان , ساختمان , خانه , اداره , صنعت , صنایع , هوش مصنوعی , هوشیار , هوشمندی , استارتاپ , استارت آپ , سمینار , وبینار , کارگاه , محصول , کسب کار , bi , bms , ربات , رباتیک , سیستم , مدارس , یکپارچه

 

اگه به تصویر دقت کنیم می بینیم که دختر خانواده چشم های خودش رو از مادر و بینی رو از مادر به ارث برده است.

و همینطور پسر خانواده لب های خود را از مادر و چشم های خود را از پدر به ارث برده است.

اگر بخواهیم که این ویژگی ها رو لیست کنیم می تونیم لیستی شبیه به این براشون بنویسیم :

مشخصات پدر :

رنگ چشم حالت لب شکل انگشتان شکل بینی رنگ موها
میشی باریک کشیده عقابی مشکی

 

مشخصات مادر :

رنگ چشم حالت لب شکل انگشتان شکل بینی رنگ موها
آبی پروتزی تپل قلمی بلوند

 

مشخصات فرزند اول :

رنگ چشم حالت لب شکل انگشتان شکل بینی رنگ موها
میشی پروتزی کشیده عقابی بلوند
پدر مادر پدر پدر مادر

مشخصات فرزند دوم :

رنگ چشم حالت لب شکل انگشتان شکل بینی رنگ موها
میشی پروتزی تپل عقابی مشکی
پدر مادر مادر پدر پدر

 

همونطور که دیدیم مشخصات فرزند ترکیبی از مشخصات والدین هست.

در مسایل پیچیده میشه با الگوبرداری از این ترکیب و چینش، با استفاده از دو جواب اولیه تصادفی و فرضی (کاملا تصادفی) به عنوان پدر و مادر ، جواب هایی رو به عنوان فرزند بسازیم و اون رو با شرایط مساله قیاس کنیم و به جواب نهایی مساله برسیم.

به همین راحتی، بدون حتی یک محاسبه ریاضی .

 

الگوریتم ژنتیک چه مسایلی را حل می کند؟

نکته قابل توجه اینکه از این روش هوشمند (الگوریتم ژنتیک) در حل مسایلی استفاده می شود که امکان تبدیل اطلاعات اولیه به فرمی شبیه به اطلاعات مشخصات ظاهری پدر و مادر را داشته باشند. مثل چیدمان ایستگاه های آتش نشانی در سطح یک شهر.

نکته بعدی هم اینکه مساله باید دارای تعداد زیادی از حالت های پاسخ باشد. یعنی اگر مساله ای دارای تعداد پاسخ های درست و غلط زیاد باشد، مثل چیدمان ۲۰ ایستگاه آتش نشانی در سطح شهر با تعداد ۸ شرط مختلف که برای چیدمان باید رعایت شود. تعداد پاسخ های این مساله حداقل ۲۰*۸ حالت خواهد بود. که البته بسیاری از آنها غلط و تعداد کمی دارای تمام شرایط صحیح می باشند.

سرعت حل مساله با الگوریتم ژنتیک

با استفاده از این روش هوشمند (الگوریتم ژنتیک) می توان مسایل حجیم را در کسری از ثانیه و بدون محاسبات پیچیده ریاضیاتی حل نمود. فقط کافی است شرایط جواب نهایی را بدانیم. مثل چیدمان ایستگاه های آتش نشانی که وضعیت مطلوب چیدمان را می دانیم ولی دقیقا نمی دانیم کدام نقاط شهر حداکثر شروط ذکر شده در صورت مساله را دارند.

چواب بهینه در الگوریتم ژنتیک

نکته ای مهم که باید بدانیم، اینکه معمولا در حل مساله ها با استفاده از الگوریتم ژنتیک امکان یافتن بهینه ترین جواب بیشتر از امکان پیدا کردن بهترین جواب است. یعنی اینکه ممکن است هیچ وقت به دقیقترین جواب کامل نرسیم ولی طبق شرایط مساله می توانیم در زمان بسیار کمی بهینه ترین جواب که نزدیکترین جواب به جواب کامل می باشد، برسیم. و این یعنی استفاده از وقت و انرژی برای بدست آوردن درست ترین جواب ممکن.

 

0 0 رای
امتیاز به این آموزش
عضو شدن در ...
اطلاع از
guest

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها