راحت ترین راه حل کردن مسایل برای ما فکر نکردن درباره اونهاست. نه اینکه نخواهیم مسایل را حل کنیم، بلکه می خواهیم مسایل را با ذهن ناخودآگاه حل کنیم. مثل نفس کشیدن، راه رفتن، رانندگی در جاده و خیلی کارهای دیگه ای که هر روزه بدون تمرکز و خواست خودمان یا با حواس حداقلی، اونها رو انجام میدیم.

ذهن ما برای انجام کارها به صورت ناخودآگاه از ذخیره اطلاعات و ارتباط ناخودآگاه اونها باهم دیگه، برای انجام هر کاری استفاده میکند. مثلا برای نفس کشیدن، از اطلاعات چگونگی حرکت عضلات در هنگام دم و بازدم استفاده میکند. و یا مثلا راه رفتن که از اطلاعات چگونگی حرکت عضلات در هنگام قدم برداشتن استفاده می شود. ما معمولا برای راه رفتن فکر نمیکنیم و فقط قصد انجامش را داریم و این خودِ مغز ماست که برای چگونگی راه رفتن تصمیم می گیرد. در بخش ناخودآگاه.

هوشمندسازی , هوشمند , نرم افزار , سازمان , ساختمان , خانه , اداره , صنعت , صنایع , هوش مصنوعی , هوشیار , هوشمندی , استارتاپ , استارت آپ , سمینار , وبینار , کارگاه , محصول , کسب کار , bi , bms , ربات , رباتیک , سیستم , مدارس , یکپارچه

 

عملکرد مغز انسان

کل مغر ما تشکیل شده از سلول های کوچکی به نام نرون یا سلول های عصبی که می تونند بخش کوچکی از اطلاعات رو در خودشان (شاید چند میلیون بار کمتر از یک بیت) ذخیره کنند. وقتی که ما روی یک مساله تمرکز می کنیم ، اطلاعات آن مساله را در نرون های مغزمان جا میدهیم. و اگر اطلاعات را مرور کنیم، یکسری از نرون ها برای ذخیره آن اطلاعات در مغز استفاده میشوند. و البته برای ارتباط بین نرون ها هم رشته های عصبی بهم وصل شده و تقویت میشوند.

اصطلاحا به این ذخیره اطلاعات در مغز ، شکل دهی مسیر عصبی گفته میشود. اگر بتوانیم برای ذخیره هر مساله ای در مغزمان یک مسیر عصبی قوی شکل بدهیم ، آن اطلاعات هیچ وقت از یادمان نمیرود و یا حداقل دیرتر فراموش میشود. اتفاقی که دقیقا در بخش ناخودآگاه مغز میافتد، همین شکل گرفتن مسیر عصبی قوی برای انجام کارهایی است که ما به صورت دایم تکرار میکنیم.

مسیر عصبی

اگر دوچرخه سواری کرده باشید می بینید که بعداز یادگیری دوچرخه سواری ، هیچ وقت ان رو فراموش نمیکنیم، حتی اگر بعداز یادگیری در کل عمرمان دوچرخه سواری نکنیم. به این دلیل که مسیر عصبی خیلی قوی برای دوچرخه سواری در بخش ناخودآگاه مغزمان شکل گرفته و به این راحتی ها هم پاک نمیشود.

در شبکه های عصبی مصنوعی هم سعی میشود تا با ذخیره اطلاعات در سلول های کوچکی به نام نرون مصنوعی ، مسیرهای عصبی را برای حل مسایل شکل بدهیم.

سلول های عصبی مصنوعی می توانند اطلاعاتی در حد عدد ۱ تا ۳ رقمی را در خود نگه دارند. این عدد براساس یک فرمول ساده ساخته می شود. فرمول f = Wp + b.

براساس صورت مساله ورودی های شبکه عصبی به عدد مشخص می شوند و شبکه های عصبی ورودی را با محاسبات ساده ای تبدیل به خروجی مناسب می نمایند.

مثالی کاربردی از شبکه عصبی

یک مثال ساده و خوب از کاربرد شبکه های عصبی ، جداسازی میوه ها در خط بسته بندی میوه است. فرض کنیم که سه میوه مختلف را باید از یکدیگر جداسازی کرده و در جعبه های مخصوص خود قرار دهیم.

اگر به وزن میوه یک عدد و به رنگ میوه هم یک عدد اختصاص دهیم دو پارامتر داریم که بتوانیم میوه هایی مثل سیب ، پرتقال و گلابی را تشخیص دهیم.

حالا اگر سیب و گلابی ای دارای وزن و رنگی مشابه باشند، به سختی می توان سیستمی برای جداسازی آنها طراحی کرد. بهترین سیستم برای جداسازی این میوه ها ، شبکه های عصبی هستند.

راه حلی ساده

متغییرهای w و b در فرمول بالا، قابل تغییر هستند. این متغییرها برای تنظیم شبکه عصبی استفاده می شوند. اگر مشخصات چند سیب ، چند گلابی و چند پرتقال سالم را به عنوان ورودی به شبکه عصبی بدهیم، میتوانیم با تغییر تصادفی این دو متغیر، خروجی های مناسب را برای جداسازی سیب ها ، گلابی ها و پرتقال ها، به دست آوریم. بعداز آن می توانیم بدون تغییر این دو متغیر و فقط با ورود اطلاعات سیب، گلابی و پرتقال های جدید، آنها را از یکدیگر جداسازی کنیم.

ساده ترین حالت شبکه عصبی مصنوعی ، شبکه پرسپترون تک لایه است. اگر به شکل زیر دقت کنیم می بینیم که چند سلول (نرون) عصبی در کنار یکدیگر قرار گرفته و با استفاده از اعدادی که به ورودی آنها داده می شود، می توانیم یک عدد خروجی به عنوان نتیجه به دست آوریم.

شبکه های عصبی موجود در مغز ما بسیار پیچیده تر از این حالت مصنوعی شکل زیر هستند و به همین دلیل امکان ذخیره، یادگیری و پردازش اطلاعات خیلی زیادی را با سرعت بسیار بالا دارند.

ولی با توسعه شبکه های عصبی مصنوعی می توان از آنها برای حل مسایل پیچیده ای مثل خلاصه سازی یک عکس (کم کردن حجم عکس) استفاده کرد.

0 0 رای
امتیاز به این آموزش
عضو شدن در ...
اطلاع از
guest

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها